Historie značky DELICIA

1920 Po zkušenostech z výroby ve Vídni zakládá Josef Kebrdle v Hořovicích malou firmu na výrobu harmonik zn. KEBRDLE. Ze začátku vyrábí pouze dřevěné části jednořadových a dvouřadových heligonek. Ty dodává firmám v Lounech a Kraslicích, které je kompletují.

1935 Josef Kebrdle zaměstnává již 42 dělníků a vyrábí kompletní akordeony a heligonky. Celková výroba je ryze rukodílná, i přesto dosahují jeho nástroje vysoké kvality a vyváží se do zahraničí. Vedle běžných nástrojů firma vyrábí i koncertní akordeony a výstavní prototypy.

1941 Úmrtí zakladatele firmy Josefa Kebrdleho (nar. 1892). Vedení přebírají jeho bratři Ladislav a Daniel.

1948 Znárodnění firmy KEBRDLE a přejmenování na HARMONIKA, národní podnik.

1950 Výroba akordeonů pokračuje pod značkou LIGNATONE.

1957 Výroba prvních koncertních akordeonů s barytonovým basem typu Maestro. Nástroj je v pravé ruce pětihlasý a v levé ruce šestihlasý, osazen italskými hlasy Bugari. Vyrobeno 7 kusů.

1963 Registrace ochranné známky DELICIA a následná výroba akordeonů probíhá pouze pod touto značkou. V 60. letech začíná výroba populárních modelů Melodia, Rigoletto nebo heligonky Popular. Vzniká prototyp akordeonu s konvertorem v levé ruce, který se však nikdy nezavedl do sériové výroby.

1970 Začátek výroby mistrovských akordeonů Dina osazených italskými hlasy, kterých se vyrobilo přibližně 50 kusů. Během 70. let zrod standardních modelů Carmen, Choral a Junior.

1975 Vývoj lehčí verze koncertního nástroje s názvem Dineta, kterých se vyrobilo přibližně 600 kusů.

1980 V 80. letech vrchol výroby akordeonů. V některých letech se vyrábí až 30 000 nástrojů ročně. Většina výroby putuje do zahraničí.

1989 Státní podnik přechází do soukromého vlastnictví. Dále se akordeony vyrábí pod ochrannou známkou DELICIA.

2005 Převod výroby akordeonů pod soukromou firmu rodiny Koutných s názvem Zdeněk Koutný, Akordeon servis.

2017 Název podniku se mění na DELICIA accordions s.r.o, vlastníkem je paní Stanislava Koutná. Podnik se vrací k tradiční ruční výrobě a velké soběstačnosti. Většinu všech dílů si firma Delicia vyrábí sama a pokud je to možné, nakupuje i materiály v České Republice. Kromě sériové výroby vznikají nástroje na zakázku, přesně dle přání zákazníka. Velkou výhodou je rychlé dodání, většina modelů bývá dokonce skladem. V současné době putuje 75 procent produkce do celého světa, například do Jižní Korey, Japonska, Taiwanu, Severní a Jižní Ameriky nebo do států Evropské unie

2020 Stoleté výročí výroby harmonik v Hořovicích. Přípravují se nové výroční modely akordeonů a heligonek. Výroční koncert proběhne 26. září 2020 v Hořovicích, součástí bude také komentovaná prohlídka výroby a bude možné vyzkoušet nové modely.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Zásady používání cookies.