HISTORIE FIRMY DELICIA 1920 - 2020

Jak vypadala cesta tradičního výrobce akordeonů, heligonek a diatonik v čase?

1920

Počátky výroby

Rodný dům Josefa Kebrdleho

V roce 1920 se Josef Kebrdle vrací z Vídně, kde získal velké zkušenosti z výroby harmonik, a ve svém rodném domku v Hořovicích začíná s výrobou dřevěných částí jednořadých a a dvouřadých heligonek. Ty dodává již  zavedeným firmám v Lounech a Kraslicích, které je kompletují.

Výroba firmy Kebrdle

 

 

 

O 15 let později zaměstnává Josef Kebrdle již 42 dělníků a vyrábí kompletní akordeony a heligonky. Celková výroba je ryze rukodílná a heligonky i akordeony značky Kebrdle se vyváží do celého světa. 

40. - 60. léta

Období rozkvětu a pádu

V roce 1941 Josef Kebrdle předčasně umírá a výrobu přebírají jeho bratři, Ladislav a Daniel aby pokračovali v odkazu svého bratra. Válečná léta se výroby akordeonů nijak výrazně nedotkla, v roce 1948 však přichází znárodnění a značka Kebrdle zaniká. Výroba harmonik v Hořovicích přechází pod národní podnik Harmonika,  stejně jako výroba heligonek Hlaváček v Lounech. Od roku 1957 je výroba heligonek Hlaváček přesunuta do Hořovic a harmoniky se zde dále vyrábějí pod značkou Lignatone. 

V 60. letech se poprvé objevuje název Delicia, nejprve jako jeden z modelů akordeonu, od roku 1963 je značka registrována a nástroje se dále vyrábějí již jen pod jménem Delicia. V této době vzniká také několik mistrovských nástrojů, například model Maestro se špičkovými italskými hlasy zn. Bugari.

Lignatone Maestro

 

 

Vyroben je i prototyp akordeonu s konvertorem, který umožňuje volit mezi klasickými a melodickými basy. Tento typ akordeonu není bohužel nikdy zaveden do sériové výroby.

70. - 80. léta

Vrchol výroby

V roce 1963 je na kraji města dokončena nová výrobní hala, kde jsou soustředěny do té doby rozdělené fáze výroby. Během 70. let se rodí standardní modely CARMEN, CHORALJUNIOR.

Začíná výroba mistrovských akordeonů DINA, které jsou osazeny italskými hlasy. Vyrobilo se jich přibližně 50 kusů. Ve stejné době dochází k vývoji lehčího koncertního nástroje s názvem DINETA, kterých se vyrobilo přibližně 600 kusů. V 80. letech vrcholí výroba akordeonů. V některých letech se vyrábí až 30 000 nástrojů ročně, většina nástrojů putuje do zahraničí. 

Fabrika 1965
 

1990 - 2005

Bouřlivá devadesátá léta.

Truhlárna a klížírna

V roce 1989 přechází státní podnik do soukromého vlastnictví a akordeony se dále vyrábí pod názvem DELICIA. Nejprve spolupracují s německou firmou Hohner, pro kterou vyrábějí nástroje pro ZUŠ. Po ukončení spolupráce strmě klesá odbyt a firma se ocitá v existenčních potížích. V roce 2005 kupuje výrobu rodina Koutných, která se do té doby věnovala opravám akordeonů a heligonek


2005 - 2020

Současnost

Carmen 100

V roce 2017 se název podniku mění na DELICIA accordions s.r.o a vlastníkem je Stanislava Koutná. Podnik se vrací k tradiční ruční výrobě a velké soběstačnosti. Většinu všech dílů si firma vyrábí sama a pokud je to možné, nakupuje materiály v České Republice. Kromě sériové výroby běžných modelů vznikají nástroje na zakázku, přesně dle přání zákazníka. Velkou výhodou je rychlé dodání a většina modelů bývá skladem. V současné době putuje zhruba 50% procent produkce do celého světa, například na Taiwan, do Jižní Korey, Japonska, Severní a Jižní Ameriky nebo do států Evropské Unie, druhou polovinu zákazníků tvoří čeští a slovenští akordeonisté a heligonkáři, kteří preferují kvalitní českou výrobu, za kterou si firma pevně stojí.

Od roku 1978 se Delicia kažodročně podílí na pořádání “Hořovické heligonky”, tradiční přehlídky hráčů na diatonickou harmoniku (heligonku). 
Podívejte se,  jak to celé vzniklo: https://www.mesto-horovice.eu/ 
A přijeďte podpořit mladé generace akordeonistů na příští ročník. https://mkc-horovice.cz/

Přečtěte si také krátký článek Vojenského Historického Ústavu o vzniku harmonik a o nástroji z naší dílny, který vlastnila Vojenská konzervatoř
v Roudnici nad Labem.  http://www.vhu.cz/exhibit/

OBJEDNÁVKOVÝ FORMULÁŘ​

Historie firmy

Barva
Typ hlasů