HISTORIE FIRMY DELICIA 1920 - 2024

 

1920 - Počátky výroby

V roce 1920 se Josef Kebrdle vrací z Vídně, kde získal velké zkušenosti z výroby harmonik, a ve svém rodném domku v Hořovicích začíná s výrobou dřevěných částí jednořadých a a dvouřadých heligonek. Ty dodává již  zavedeným firmám v Lounech a Kraslicích, které je kompletují. O 15 let později zaměstnává Josef Kebrdle již 42 dělníků a vyrábí kompletní akordeony a heligonky. Celková výroba je ryze rukodílná a heligonky i akordeony značky Kebrdle se vyváží do celého světa.

40. až 60. léta  - Období rozkvětu a pádu

V roce 1941 Josef Kebrdle předčasně umírá a výrobu přebírají jeho bratři, Ladislav a Daniel aby pokračovali v odkazu svého bratra. Válečná léta se výroby akordeonů nijak výrazně nedotkla, v roce 1948 však přichází znárodnění a značka Kebrdle zaniká. Výroba harmonik v Hořovicích přechází pod národní podnik Harmonika,  stejně jako výroba heligonek Hlaváček v Lounech. Od roku 1957 je výroba heligonek Hlaváček přesunuta do Hořovic a harmoniky se zde dále vyrábějí pod značkou Lignatone. 

V 60. letech se poprvé objevuje název Delicia, nejprve jako jeden z modelů akordeonu, od roku 1963 je značka registrována a nástroje se dále vyrábějí již jen pod jménem Delicia. V této době vzniká také několik mistrovských nástrojů, například model Maestro se špičkovými italskými hlasy zn. Bugari.

70. až 80. léta  - Vrchol výroby

V roce 1963 je na kraji města dokončena nová výrobní hala, kde jsou soustředěny do té doby rozdělené fáze výroby. Během 70. let se rodí standardní modely CARMENCHORAL a JUNIOR.

Začíná výroba mistrovských akordeonů DINA, které jsou osazeny italskými hlasy. Vyrobilo se jich přibližně 50 kusů. Ve stejné době dochází k vývoji lehčího koncertního nástroje s názvem DINETA, kterých se vyrobilo přibližně 600 kusů. V 80. letech vrcholí výroba akordeonů. V některých letech se vyrábí až 30 000 nástrojů ročně, většina nástrojů putuje do zahraničí. 

1990 až 2005  - Bouřlivá devadesáta léta

V roce 1989 přechází státní podnik do soukromého vlastnictví a akordeony se dále vyrábí pod názvem DELICIA. Nejprve spolupracují s německou firmou Hohner, pro kterou vyrábějí nástroje pro ZUŠ. Po ukončení spolupráce strmě klesá odbyt a firma se ocitá v existenčních potížích. V roce 2005 kupuje výrobu rodina Koutných, která se do té doby věnovala opravám akordeonů a heligonek

 

2005 až současnost

V roce 2017 se název podniku mění na DELICIA accordions s.r.o a vlastníkem je Stanislava Koutná. Podnik se vrací k tradiční ruční výrobě a velké soběstačnosti. Většinu všech dílů si firma vyrábí sama a pokud je to možné, nakupuje materiály v České Republice. Kromě sériové výroby běžných modelů vznikají nástroje na zakázku, přesně dle přání zákazníka. Velkou výhodou je rychlé dodání a většina modelů bývá skladem. V současné době putuje zhruba 50% procent produkce do celého světa, například na Taiwan, do Jižní Korey, Japonska, Severní a Jižní Ameriky nebo do států Evropské Unie, druhou polovinu zákazníků tvoří čeští a slovenští akordeonisté a heligonkáři, kteří preferují kvalitní českou výrobu, za kterou si firma pevně stojí.