Jak vybrat akordeon nebo harmoniku


Klávesový nebo knoflíkový akordeon?

Je lepší klávesový nebo knoflíkový akordeon? Je to jedno, hrajte na cokoliv. Klávesový akordeon je levnější a lehčí, protože má menší rozsah. Rychleji se na klávesy naučíte hrát, začátky jsou jednodušší. Chromatický / Knoflíkový akordeon má větší rozsah a kompaktnější rozměry.

Na knoflíky lze hrát technicky mnohem náročnější skladby, které vyžadují velkou rychlost nebo velké skoky. Oproti klávesové harmonice je ale knoflíkovka dražší, vyrobit knoflíkovou mechaniku vyžaduje nesrovnatelně více práce a materiálu.

 

Jaký je rozdíl mezi tříhlas a čtyřhlas?

Na tříhlasou harmoniku zahrajete to samé jako na čtyřhlas, ale čtyřhlasá harmonika má mnohem výraznější zvuk, a to nejenom při přepnutí na nejsilnější rejstřík. Má větší ozvučnici, takže zvuk z nástroje vychází lépe. Do čtyřhlasých akordeonů dáváme navíc pětihlasé koncertní basy BB74, které dokážou zvuk Všeho nástroje opravdu “zhmotnit”.  Začátečníci většinou volí tříhlasé Arnaldo a poté přejdou na čtyřhlasou Carmen nebo Chorál.  Pro děti do šesti let stačí i dvouhlasý Junior, který však dokáže udělat parádu i v kapelách, výhodou je lehká váha a snadná ovladatelnost.

 

Co je šachta – CASSOTTO ?

U některých čtyřhlasých harmonik je takzvaná šachta. Používá se v nejlepších nástrojích a hráči přináší krásný kulatý zvuk v “osmičce” (prostřední hlas). Kulatost zvuku je slyšet při všech kombinacích registrů. Jedna z hlasových kobylek pravé ruky je umístěna o 90 stupňů jinak než ostatní, a to ve vlastním prostoru – šachtě. Nástroj je díky tomu trochu širší, ale zvuk za to stojí. Oblíbené nástroje se šachtou jsou například CARMEN 96 CASSOTTO nebo CHORÁL 120 CASSOTTO.

 

Jaké hlasy zvolit?

Do všech základních modelů našich nástrojů dáváme hlasy SPECIAL. Jedná se o vyšší třídu hlasů, které mají malou spotřebu vzduchu, rychlou odezvu a výrazný zvuk. Hlasy A MANO jsou určené hráčům, kteří opravdu chtějí to nejlepší. Všechny naše hlasy perfektně drží ladění, rozdíl je v použitém materiálů a ručním dotažení každého jednotlivého hlasu. Více o jednotlivých typech hlasů se dozvíte zde

 

Kolik registrů potřebujete?

Čím více registrů, tím více možností zvuku má Váš akordeon. Čtyřhlasý akordeon má 11 registrů, tříhlasý akordeon má maximálně 7 registrů. Široká paleta zvuku k akordeonu patří, proto je vhodné volit nástroj pokud možno s větším množstvím registrů. Méně registrů znamená lehčí váhu nástroje a také nižší cenu.

 

Jak velkou harmoniku potřebuji?

Pokud kupujete nástroj pro dítě do 10 let, zvolte JUNIOR. Starší  děti už mohou hrát na větší akordeon ARNALDO. Dospělý začátečník si může vybrat jakýkoliv nástroj z naší nabídky. Větší nástroj je dražší, ale zase na něj více zahrajete a bude Vás více bavit. U malých levných nástrojů jste limitováni rozsahem, ale harmonika bude lehká a snadněji se bude přenášet.

 

Kolik basů potřebuji u harmoniky?

Pokud kupujete nástroj pro dítě do 10 let, zvolte JUNIOR. Starší  děti už mohou hrát na větší akordeon ARNALDO. Dospělý začátečník si může vybrat jakýkoliv nástroj z naší nabídky. Větší nástroj je dražší, ale zase na něj více zahrajete a bude Vás více bavit. U malých levných nástrojů jste limitováni rozsahem, ale harmonika bude lehká a snadněji se bude přenášet.

 

Harmonika z bazaru nebo koupit novou?

v jakém stavu je uvnitř. Měsíčně opravujeme desítky starších akordeonů, které jsou poničené vlhkostí, mechanickým opotřebením nebo pádem. Opravit lze skoro vše, ale mnohdy za cenu výměny velkého množství součástek za nové. Na nový nástroj má zákazník záruku dva roky a při správném používání Vám nová DELICIA vydrží několik desítek let. Více o opravách a renovacích se dočtete zde.